Higiena jamy ustnej jest tak samo ważna zarówno u ludzi, jak i u naszych psów. Niewielu właścicieli jednak zdaje sobie z tego sprawę, a jeszcze mniejsza ilość sposób wie, w jaki sposób należy zadbać o zęby swojego psa. Śmierdzący oddech to nie jedyny objaw zaniedbania higieny jamy ustnej naszego czworonoga – znajdujące się w jamie bakterie mogą doprowadzić do o wiele poważniejszych powikłań.

Dlaczego należy dbać o zęby naszego psa?

Nie wyobrażamy sobie, by przez dłuższy czas nie szczotkować swoich zębów – skutkowałoby to nie tylko nieprzyjemnym oddechem, lecz powstaniem kamienia nazębnego i utraty naturalnej bieli zębów. Jeżeli u naszego czworonoga nagromadzi się nazbyt duża ilość kamienia nazębnego, może to sprzyjać powstawaniu bakterii, które mogą zaatakować nie tylko jamę ustną, lecz także narządy wewnętrzne, takie jak serce czy wątroba.

Objawy nieodpowiedniej pielęgnacji zębów u psa.

Najbardziej zauważalnym objawem braku odpowiedniej higieny u psa jest oczywiście wydobywający się z pyska nieprzyjemny zapach, który często można nazwać odorem. Warto także przejrzeć wnętrze pyska, w szczególności w poszukiwaniu brązowych nalotów na zębach psa. Nagromadzenie się bakterii i kamienia nazębnego może także utrudniać naszemu czworonogowi spożywanie posiłków, co w efekcie skutkować będzie jego niechęcią do jedzenia. Innym symptomem, który powinien zaalarmować właściciela o tym, że dzieje się coś złego, jest także nadmierne ślinienie się psa.

Jak prawidłowo zadbać o zęby psa?

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że istnieją specjalne szczoteczki i pasty przeznaczone dla psów. Zanim jednak wybierzemy się do weterynarza lub sklepu zoologicznego celem ich zakupu, warto wiedzieć o tym, że psa do szczotkowania należy w pierwszej kolejności przyzwyczaić. Dlatego zanim od razu porwiemy się na szczotkowanie jego zębów, dobrze jest najpierw przyzwyczaić psa do dotyku w obrębie pyska. Należy stopniowo wzmagać naszą interakcję z tą konkretną częścią ciała zwierzęcia – tyczy się to także podnoszenia jego warg, zanim użyjemy szczoteczki, spróbujmy dotykać zębów palcami. Jeżeli pies dobrze znosi tego rodzaju czynności, możemy podjąć się próby szczotkowania jego zębów.