To, czy woda z kranu jest zdatna do spożycia, jest tematem wielu dyskusji. Trudno tak naprawdę w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Dlaczego? Bowiem wszystko zależy od danego miejsca, a więc stanu tamtejszych rurociągów. Te jednak są poddawane regularnym i szczegółowym kontrolom, a nad stanem wodociągów nieustannie czuwają właściwe danemu miejscu inspektoraty sanitarne.

Czy woda z kranu jest zdrowa?

Jak już wspomnieliśmy, stan wodociągów, z których do naszych kranów dostarczana bywa woda, jest często i skrupulatnie badany. Co równie ważne – odkąd nasz kraj znalazł się w Unii Europejskiej, uzyskaliśmy ogromne środki na rozbudowę i modernizację wodociągów. Więc tak – woda z kranu jest zazwyczaj całkowicie bezpieczna do spożycia, a przy tym – bogata w cenne minerały. Oczywiście może się zdarzyć, że dojdzie do jej skażenia, na przykład, bakteriami. Są to jednak sytuacje marginalne i nieprzytrafiające się często.

Woda z kranu – czy jest lepsza od sklepowej?

Woda z kranu jest bogata w cenne minerały, których – niejednokrotnie – nie znajdziemy w wodzie znajdującej się na sklepowych półkach. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że kranówka, jak to bywa popularnie określana, jest o wiele tańsza. Ile więc kosztuje litr wody z kranu? Najczęściej jest to koszt rzędu kilku groszy. Dla porównania – butelkowana woda ze sklepu to zazwyczaj wydatek w okolicach przynajmniej złotówki. Powracając jednak do kwestii bezpieczeństwa i jej wpływu na nasze zdrowie – by mogła ona zostać przeznaczona do spożycia, musi spełniać rygorystyczne wymogi.