Przypalenie garnka zdarzyć się może nie tylko początkującym pasjonatom gotowania, lecz także zaawansowanym i doświadczonym kucharzom. Chwila roztargnienia lub nieuwagi i problem gotowy – taki garnek można jednak uratować za pomocą domowych sposobów. Kluczowe jest jednak to, z jakiego materiału został wykonany, jak i czas, jaki minął od jego przypalenia.

Moczenie w ciepłej wodzie.

Należy pamiętać o tym, że czas gra na naszą niekorzyść – jeżeli więc przypaliliśmy garnek, powinniśmy czym prędzej zamoczyć go w naczyniu z ciepłą wodą. Warto również dodać odrobinę płynu do naczyń. Garnek należy pozostawić na przynajmniej kilkadziesiąt minut – po tym czasie spalenizna powinna w łatwy sposób zejść z jego powierzchni poprzez zwykłe szorowanie.

Garnek ze stali nierdzewnej.

Naczynia wykonane ze stali nierdzewnej są nie tylko niezwykle popularne, lecz także obiektywnie trwałe. W związku z tym – stosunkowo łatwo jest przywrócić je do stanu sprzed „katastrofy”. By pozbyć się spalenizny, możemy wykorzystać sodę, sól, węgiel aktywny, ocet czy proszek do pieczenia.

Garnki żeliwne.

Tego rodzaju garnki nie cieszą taką popularnością, jak miało to miejsce przed laty, niemniej jednak wciąż możemy natrafić na nie w niektórych kuchniach. Garnki żeliwne są wrażliwe na wszelkie substancje czyszczące, dlatego dobrze jest pozostać przy mniej inwazyjnych metodach ich czyszczenia. Jeżeli przypaliliśmy garnek żeliwny, należy napełnić go wodą i zagotować, następnie możemy postąpić tak, jak opisane to zostało w pierwszym przykładzie.