Skutki zaniedbania swojej pralki pod względem czystości mogą pojawić się szybciej, niż myślisz. Narastająca ilość kamienia, nieprzyjemny zapach, który przechodzi nawet na świeżo wyprane ubrania – to tylko niektóre ze zmartwień. Czyszczenie pralki pozwala przede wszystkim wydłużyć jej „życie”. Zanim jednak założymy gumowe rękawiczki i weźmiemy się za czyszczenie, warto w pierwszej kolejności wiedzieć, o jakie elementy pralki zadbać.

Elementy, które trzeba regularnie czyścić.

Jednym z najważniejszych elementów naszej pralki jest jej filtr. Jak możemy się domyślić, filtr odpowiada za wyłapywanie wszelkich zanieczyszczeń, takich jak piasek, włosy czy kurz. Jeżeli filtr zostanie zapchany, nie będzie mógł spełniać swojej funkcji. Takie zanieczyszczenia będą więc pozostawać w bębnie pralki a tym samym – na naszych ubraniach. Dlatego istotne jest regularne czyszczenie filtru i oraz jego wymiana, jeżeli nie będzie już mógł być w stanie poprawnie funkcjonować. Równie ważna jest uszczelka – w jej przypadku czyszczenie jest stosunkowo proste, zazwyczaj sprawdzi się wilgotna ściereczka ze środkiem czyszczącym.

Czym czyścić pralkę?

W sklepach znaleźć możemy rozmaite środki czyszczące pralki, które są nawet w stanie pozbyć się zalegającego kamienia. Równie skuteczne są domowe metody. Jeżeli zauważyłeś pojawienie się kamienia, wykorzystaj ocet, który usunie kamień i bakterię – spodziewaj się jednak specyficznego zapachu przez kilka kolejnych prań. Pralkę można również czyścić sodą oczyszczoną, kwaskiem cytrynowym czy – tabletką do zmywarki. Pamiętajmy o tym, by wspomniane substancje umieszczać w komorze na proszek. W przypadku tabletek do zmywarki możemy ją bezpośrednio wrzucić do bębna i uruchomić pranie.