Urządzenia klimatyzacyjne są nieodłącznym elementem wielu firm i biur, a i coraz częściej postanawiamy zakupić je na własny użytek. Gdy za oknem panują nieziemskie upały, przebywanie w schłodzonym pomieszczeniu jest swoistym wybawieniem. Niestety, niewłaściwe korzystanie z tych urządzeń może wiązać się z częstymi i nawracającymi objawami przeziębienia.

Zbyt niska temperatura.

Przebywanie w nadmiernie schłodzonym pomieszczeniu, a następnie ekspozycja na gorące, letnie powietrze to prosta droga do przeziębienia. Przyjmuje się, że temperatura klimatyzatora powinna być o 5 stopni niższa względem tej, która panuje za oknem. Oczywiście, jest to uzależnione od aktualnych warunków pogodowych – przy 35-stopniowym upale nikt przy zdrowych zmysłach nie ustawi klimatyzatora na 30 stopni. Dlatego zaleca się, by urządzenie ustawiać na temperaturę około 25 stopni Celsjusza. Nie ukrywajmy jednak, że jest to dosyć indywidualna kwestia – dla niektórych osób taka temperatura będzie zwyczajnie za wysoka, dlatego trzeba odnaleźć ustawienia, które sprostają naszym wymaganiom.

Rzadka konserwacja klimatyzacji.

Klimatyzacja wymaga od nas regularnej konserwacji, która polega nie tylko na jej gruntownym wyczyszczeniu, lecz także wymianie filtrów. Zbyt rzadka konserwacja klimatyzatora może sprzyjać gromadzeniu się drobnoustrojów i bakterii, które następnie przenoszone są wraz z powietrzem na całe pomieszczenie.