Odpowiedniej jakości haczyki to nieodłączny i obowiązkowy element wyposażenia każdego wędkarza. Ich rozmiar, kształt czy materiał, z jakiego zostały wykonane, może się od siebie różnić w diametralnym stopniu – wszystko wynika z tego, że – w większości przypadków – poszczególne haczyki są przeznaczone do połowu konkretnych gatunków ryb. Jeżeli więc planujemy rozpocząć swoją przygodę z wędkarstwem, konieczne będzie zaznajomienie się z paroma kluczowymi informacjami na temat haczyków.

Haczyki wędkarskie.

Do czego służą haczyki wędkarskie – każdy to wie, to właśnie na nich zaczepiana jest odpowiednia przynęta. Obecnie haczyki produkowane są najczęściej ze specjalnie ukształtowanych kawałków drutu stalowego, który po odpowiedniej obróbce – nabiera kształt znanego nam haczyka. Warto pamiętać o tym, że materiał ten jest zwyczajnie podatny na zużycie – niejednokrotnie zdarzyć się więc może, że dany haczyk trzeba będzie ponownie naostrzyć. Do tego celu najlepiej nadaje się specjalna ostrzałka, którą wykorzystujemy także podczas ostrzenia noży.

Rodzaje haczyków.

Istnieje ogromna ilość poszczególnych rodzajów haczyków i wręcz nie sposób jest wymienić je wszystkie. Najczęściej jednak możemy mieć do czynienia z haczykami karpiowymi, sumowymi – jak możemy się domyślić, służą one do połowy karpi oraz sumów. Zainteresowaniem cieszą się również haczyki do spławika oraz spinningu. W przypadku tych pierwszych są one przeznaczone dla wędkarzy, którzy preferują poławianie ryb z większych dystansów – tego rodzaju haczyki są również często wyposażone w dodatkowe zadziory. Haczyki do spinnigu najczęściej także posiadają specjalne zadziory.