Skóra jest podstawową barierą organizmu przed środowiskiem. Zapewnia komfort, chroniąc leżące poniżej narządy, struktury zewnętrzne i narządy zmysłów, takie jak oczy i włosy. Z tego powodu skóra odgrywa istotną rolę w zdrowiu i samopoczuciu człowieka.

Skóra jest również zdolna do samo regeneracji; pomaga to zapewnić zdrowe komórki skóry. W niektórych przypadkach sucha skóra może stanowić problem, gdy zaburzona jest normalna równowaga nawilżenia. W takich sytuacjach ważne jest, aby określić przyczynę i podjąć niezbędne kroki w celu naprawienia sytuacji.

Prawidłowa równowaga nawilżenia ma kluczowe znaczenie dla zdrowych komórek skóry

Suchość skóry występuje, gdy normalna równowaga nawilżenia jest zakłócona z powodu mniejszych lub większych czynników. Drobne czynniki to zmiana klimatu, narażenie na wiatr, niskie temperatury i niektóre leki. Główne czynniki to starzenie się, niektóre schorzenia i diety ubogie w wilgoć. Na przykład osoby z suchą skórą często cierpią na niedobory żywieniowe wraz z wiekiem.

Kompletna dieta zwykle pomaga przeciwdziałać takim problemom, ale zmniejszone spożycie niektórych pokarmów (takich jak alkohol) może również prowadzić do niedoboru niektórych niezbędnych składników odżywczych. Ponadto niektóre schorzenia mogą również przyczyniać się do suchości skóry, zwiększając ryzyko, że drobne czynniki staną się głównymi.

Na przykład wyprysk występuje częściej u osób z atopowym zapaleniem skóry, ponieważ oba stany zwiększają ryzyko wystąpienia zarówno drobnych, jak i głównych czynników powodujących suchość skóry. ryzyko, że drobne czynniki staną się głównymi. Ważne jest również, aby unikać nadmiernego nasłonecznienia i nosić kapelusz, gdy przebywasz na zewnątrz przez dłuższy czas.

W niektórych przypadkach leki mogą pomóc w leczeniu suchej skóry; należą do nich kortykosteroidy stosowane do miejscowego leczenia stanów zapalnych oraz miejscowe retinoidy stosowane w leczeniu trądziku. Wreszcie, zabiegi chirurgiczne, takie jak kriochirurgia w przypadku przebarwień woskowych skóry, mogą skorygować podstawowe schorzenia, które przyczyniają się do suchej skóry.

Tutaj znajdziesz podstawowe porady na temat codziennej pielęgnacji cery tłustej.

Prowadzenie aktywnego trybu życia utrzymuje nawilżenie skóry i zapobiega powstawaniu problemów

Możliwe jest, że osoba ze zdrową skórą rozwinie suchość, jeśli prowadzi nieaktywny tryb życia lub stosuje nieaktywną dietę. Na przykład osoby, które spożywają niewiele alkoholu lub nie spożywają go wcale, mają mniejsze ryzyko wystąpienia niedoborów żywieniowych, które przyczyniają się do wysuszenia skóry.

Co więcej, osoby prowadzące nieaktywny tryb życia mają mniejsze szanse na ćwiczenia, więc nie pocą się wystarczająco, aby odpowiednio nawilżyć skórę. W takich sytuacjach – w przypadku braku odpowiedniej równowagi nawilżenia – ważne jest rozpoznanie objawów i natychmiastowa pomoc lekarska (jeśli to możliwe), jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy suchości skóry lub innych chorób skóry, które się do tego przyczyniają.