Zamsz to niezwykle ceniony materiał, z którego najczęściej wykonywane są torebki, plecaki, kurtki czy obuwie. Jest to nic innego, jak niewyprawiona, matowa skóra, którą charakterystyczną cechą są krótkie i miękkie włoski. Niestety, zamsz jest jednocześnie stosunkowo delikatnym materiałem, dlatego – w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji – nietrudno jest sprawić, by zamszowe obuwie szybko straciło na swej atrakcyjności.

Jak nie postępować z zamszowym obuwiem?

Pod żadnym pozorem nie należy zamszowego obuwia prać w sposób ręczny lub w pralce. W przypadku zabrudzeń należy się ich pozbywać na sucho, na przykład za pomocą szczoteczki z delikatnym włosiem, lub nawilżoną ściereczką. Skura zamszowa łatwo gromadzi wilgoć, należy jednak pamiętać o tym, że nie powinno się takiego obuwia suszyć w bezpośredniej bliskości z żadnym źródłem ciepła.

Pielęgnacja zamszowego obuwia.

Pielęgnacja obuwia z zamszu polega, między innymi, na jego regularnej impregnacji – umożliwia to jego zabezpieczenie przed działaniem warunków atmosferycznych, pamiętajmy więc o miejscach, które są szczególnie podatne na wilgoć, takie jak szwy czy miejsca klejenia. Warto mieć na uwadze, że równie popularnym zamiennikiem dla zamszu jest materiał „nubuk”. Konieczne więc jest uprzednie upewnienie się, czy nasze obuwie rzeczywiście zostało wykonane z zamszu, czy też z nabuku – środki pielęgnacyjne dla tych materiałów nie mogą być bowiem stosowane zamiennie. Zamszowe obuwie można także woskować – jednak tego rodzaju działanie bezpośrednio wpływa na jego strukturę.