Troska o higienę jamy ustnej jest bardzo ważna nie tylko dla wyglądu, ale i dla zdrowia. Do mycia zębów można używać szczoteczki elektrycznej, która przyczynia się do zapobiegania próchnicy i stanom zapalnym dziąseł. Szczoteczki elektryczne dużo lepiej dbają o zdrowie zębów. Są dokładniejsze i docierają do miejsc trudno dostępnych. W tym przypadku ważny jest nie tylko model produktu, ale i pasta do szczoteczki elektrycznej. Nie może to być typowa pasta do zębów, gdyż takowa nadaje się jedynie do szczoteczki manualnej. Dowiedz się, jakie cechy powinna mieć pasta idealnie współgrająca ze szczoteczkami elektrycznymi.

1. Jaka pasta do szczoteczki elektrycznej?

2. Dlaczego pasta do szczoteczki elektrycznej nie powinna być „pierwsza lepsza”?

3. Mycie zębów przy użyciu szczoteczki elektrycznej

Konsumenci, prócz działań profilaktycznych w obrębie jamy ustnej, chcą osiągnąć efekty natury estetycznej. Może chodzić na przykład o wybielanie zębów. O bielsze zęby można postarać się, stosując szczoteczkę elektryczną z funkcją wybielania zębów. Można stosować pasty wybielające odpowiednie do szczoteczek elektrycznych. Wymienne końcówki pozwalają na wielozadaniowość produktu. W porównaniu ze szczoteczką manualną, szczoteczka elektryczna wypada bardzo dobrze. Szczotkowanie zębów likwiduje płytkę nazębną, co blokuje rozwój próchnicy. Na dodatek zapewnia świeży oddech. Tak więc szczoteczka elektryczna do zębów, która została opracowana w 1939 roku w celach wspomagania codziennej higieny osób z niepełnosprawnościami, od wielu lat jest popularnym produktem do dokładnego czyszczenia zębów i zapobiegania pojawiania się kamienia nazębnego. O ile na świecie konsumenci mogli ją użytkować już w latach 50. XX wieku, to do Polski trafiła do sklepów po transformacji gospodarczej. Wówczas uważano, że szczoteczka manualna i każda pasta (nawet najtańsza) wystarczy do utrzymania odpowiedniego poziomu higieny w jamie ustnej. Z czasem ludzie przekonali się do szczoteczki elektrycznej. Alternatywą jest bogaty wybór szczoteczek sonicznych.

Jaka pasta do szczoteczki elektrycznej?

W zasadzie na rynku nie ma past oznaczonych jako pasty do elektrycznych szczoteczek. Gdy pada pytanie, jaka pasta do szczoteczki elektrycznej jest dobra, trzeba zwracać szczególną uwagę na jej właściwości. Wybierając pastę, trzeba mieć świadomość, że szczoteczka elektryczna wykonuje dużo więcej ruchów niż tradycyjny jej zamiennik. Różnice są ogromne, przez co z powodu prędkości działania szczoteczki, zwykłe pasty do zębów mogą po prostu zbytnio się pienić. Takie zjawisko utrudnia skoncentrowanie się na higienie jamy ustnej. Jeśli dana osoba spieszy się do pracy, nadmiar piany może opóźnić wyjście z domu.

Źle dobrana pasta może uszkodzić szkliwo zębów — chodzi tutaj przede wszystkim o jej ścieralność. Tak samo jest w przypadku szczoteczki sonicznej. Eliminacja płytki nazębnej nie może mieć negatywnego wpływu na strukturę szkliwa. Zatem nawet najbardziej reklamowana wybielająca pasta czy pasta innego rodzaju nie musi być właściwa dla szczoteczki elektrycznej.

Dlaczego pasta do szczoteczki elektrycznej nie powinna być „pierwsza lepsza”?

Ponieważ szczoteczka elektryczna Oral-B ma swoje wymagania co do past, należy zwrócić uwagę na:

  • Niski współczynnik ścieralności RDA. Chodzi o to, by nie uszkodzić przez przypadek szkliwa. To się może zdarzyć przy dużych prędkościach szczoteczki elektrycznej.
  • Pasta powinna być żelowa, gdyż w trakcie mycia zębów nie będzie się rozbryzgiwać. Ewentualnie może to być gęsta pasta.
  • Wybór pasty powinien wykluczać produkty mocno się pieniące.
  • W składzie pasty do zębów powinien znajdować się azotan potasu, który przyczynia się do minimalizacji wrażliwości zębów i zmniejsza podrażnienia.
  • Pasty do szczoteczek elektrycznych powinna wykazywać właściwości bakteriobójcze, które zapobiegać będą na przykład odkładaniu się kamienia na zębach.
  • Korzystnie będzie, jeśli w paście będzie hydroksyapatyt. Stanowi on ochronę dla zębiny.

Mycie zębów przy użyciu szczoteczki elektrycznej

Stosowanie elektrycznej szczoteczki do zębów jest proste i bardzo intuicyjne. Nie trzeba ślęczeć godzinami nad instrukcją opracowaną dla użytkowników, by zrozumieć, jak korzystać z produktu. Taka szczoteczka walczy z próchnicą, likwiduje przebarwienia, chroni dziąsła przed stanami zapalnymi, wybiela zęby — korzyści z jej stosowania jest bardzo dużo. Co ważne, kontroluje czas mycia zębów. Sygnalizuje, kiedy powinien nastąpić koniec szczotkowania zębów. Taka funkcja jest przydatna dla osób, które się stale spieszą i myją zęby w sposób błyskawiczny, często zbyt krótki.

Trzeba przyznać, że szczoteczki elektryczne swego czasu wprowadziły rewolucje na rynku. Dały ludziom szansę na cieszenie się zdrowym uzębieniem przez długie lata. Trzeba wiedzieć, że próchnica stale atakuje ludzi w różnym wieku. O ile kiedyś ubytki i braki w uzębieniu dotyczyły osób starszych lub w średnim wieku, obecnie problem dotyczy też dzieci i młodzieży. Trzeba zrobić wszystko, co tylko się da, by próchnica nie skradła nikomu pięknego uśmiechu.