Wiosna zawitała u nas już na dobre, przed nami więc lato i najpewniej liczne sezony burzowe. Te zjawiska pogodowe potrafią zachwycać swoim pięknem, nie ukrywajmy jednak, że burze mogą stanowić potencjalnie śmiertelne niebezpieczeństwo. Jak więc należy się zachowywać, gdy za oknem szaleje burza?

Czym grozi uderzenie pioruna w budynek?

Szanse, że w nasz dom trafi piorun, są niewielkie, lecz nie nieprawdopodobne. Uderzenie pioruna niesie za sobą przede wszystkim ryzyko wystąpienia pożaru. Ponadto – uszkodzeniu najprawdopodobniej ulegnie większość urządzeń elektrycznych, których nie odłączyliśmy od źródeł zasilania.

Co należy zrobić podczas burzy?

W pierwszej kolejności – należy odłączyć wszystkie urządzenia elektryczne od ich źródeł zasilania. Kolejnym krokiem powinno być szczelne zamknięcie wszystkich okien oraz drzwi. Warto zapewnić sobie dodatkowe źródła światła na wypadek przerw w dostawie prądu. Jeżeli znajdujemy się bezpośrednio w samym centrum burzowym, lub towarzyszący burzy wiatr jest niezwykle silny, dla własnego bezpieczeństwa – jeżeli mamy taką możliwość – powinniśmy znaleźć bezpieczne schronienie, by przeczekać burzę – dobrym pomysłem będzie udanie się do piwnicy.

Co zrobić, gdy burza zaskoczyła nas na otwartym terenie?

W takiej sytuacji naturalne jest poszukiwanie odpowiedniego miejsca do schronienia, niestety – wiele osób błędnie uważa, iż bezpiecznie będzie ukryć się pod pojedynczymi drzewa. Są one o wiele bardziej narażone na trafienie piorunem. Znacznie lepszym pomysłem będzie schronienie się między formacjami skalnymi. Jeżeli odbywaliśmy przejażdżkę rowerową, należy zachować odpowiednią odległość od roweru – przynajmniej trzech metrów. Przebywanie w gęstym lesie niesie za sobą o wiele mniejsze ryzyko bycia porażonym piorunem – należy jednak uważać na gałęzie i drzewa, które mogą zostać strącone przez silny wiatr.